Test av Toyota Auris: Grønnere og billigere

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Toyota Auris: Grønnere og billigere

NY GRILL: Nye Toyota Auris har fått en ansiktsløftning med ny grill og nye lykter. Foto: Terje Ringen/BilNorge.no
NY GRILL: Nye Toyota Auris har fått en ansiktsløftning med ny grill og nye lykter. Foto: Terje Ringen/BilNorge.no
Publisert 27.03.10 - 17:00, endret 26.05.10 - 08:54 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Toyota er ute med en nyoppusset Auris. Det er den beste nyheten i år for det hardt prøvede bilmerket.

VG Nett følger

Merke: Toyota

Modell: Auris

Kategori: Kompaktklassen

Prisklasse: 208.500 – 373.700 kroner (dagens modell, prisene går ned med cirka 10.000 kroner med faceliften)

OM TESTEN: Testen er kjørt i vanlig bruk, og vurderingene er gjort av VGs bilmedarbeider Jørn Kaalstad. Vurderingene av bilen er gjort mot konkurrenter det er naturlig å sammenlikne med

Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken og importørene. Priser er uten leveringsomkostninger.

Tre år etter at Auris så dagens lys ble den nylansert i forrige uke: Seks nye motorer og en litt diskré ansiktsløftning har gjort Auris til en mer ungdommelig, støysvak og ikke minst - en mer miljøvennlig bil.

De største endringene er en mer aggressiv grill, nye lykter, ny bakskjerm og en liten spoiler på toppen av bakruten.

Innvendig har Toyota lagt en softtouch overflate på dashbordet, nye displayfarger, ny midtkonsoll og nytt ratt med flat underside.

Se flere bilder fra testen her!

Les alle biltestene våre her.

Vellykket oppgradering

Toyota har lyktes med oppgraderingen. Interiøret fremstår mer påkostet og de ytre endringene har gjort bilen mer ungdommelig.
Men, designmessig er det fremdeles et godt stykke igjen til klasselederen VW Golf, som fremstår mye tøffere, både inni og utenpå.

Vi har prøvekjørt de to minste motoralternativene, dieselmotoren 1,4 D-4D som yter 90 hk og den aller minste bensinmotoren, 1,33 VVT-i med 100 hk.

Vil du ha litt mer peis under panseret, kan du gå opp til de to større bensinutgavene på 1,6 liter (132 hk) og 1,8 liter (147 hk). I tillegg til to dieselalternativer 2,0 liter (126 hk) og en 2,2 liter som sparker unna med friske 177 hester.

Alle de nye motorene har fått såkalt Optimal Drive, som stort sett innebærer at bilen er blitt lettere og har fått lavere forbruk og utslipp.

Men, det er de minste versjonene folk kommer til å kjøpe, og la det være sagt med en gang, det er dieselmotoren du skal kjøpe!

1,3-literen er så daff at du vil slite med å komme opp Asker-bakkene. Vel, du vil i alle fall ikke kunne regne med noen større forbikjøringer - som ikke er godt planlagt...

I den rimeligste utstyrsvarianten Comfort, vil 1,33 VVT-i koste 213 700 kroner og det er nok den viktigste grunnen til at Toyota regner med at den vil stå for 20 prosent av Auris-salget.

Les:13 sjekkpunkter for deg som skal kjøpe ny bil.

Mer futt for pengene

Går du opp 14000 kroner til den minste dieselversjonen 1,4 D-4D får du atskillig mer futt for pengene. De 90 hestene drar veldig bra takket være dreiemomentet på 205 Nm, allerede ved 1800 omdreininger.

Vektreduksjonen har gjort bilen ca. 10.000 kroner billigere enn forrige modell.

Toyota regner med at 1,4 D-4D vil stå for over 40 prosent av salgsvolumet, og det skjønner vi etter å ha prøvekjørt bilen.

Nye Auris har fått merkbart mindre opplevd støy fra hjul og motor inni kupeen. Den har dessuten bedre avfjæring, og er mer styrepresis enn foregående modell.

Miljømessig er Auris blitt grønnere: CO2-utslippet er redusert fra 127 g/km til 118, og det omtrent på linje med konkurrentene.

På tross av de siste måneders trøbbel med gasspedaler og massive tilbakekallinger, vil nok mange velge Auris. Ikke minst på grunn av Toyotas mangeårige posisjon som leverandør av kvalitetsbiler og et svært kundevennlig serviceapparat.

Artikkelen fortsetter under tabellen.
Foto: VG Fakta

Her er våre vurderinger:

Førermiljø:
Auris har fått en kvalitetshevning på innsiden: Softtouch dashbord, nye display, ny midtkonsoll, nytt ratt. Men selv om interiøret er mer påkostet, fremstår førermiljøet fremdeles lite spennende.

Kjøreegenskaper:
Nye, forbedrede motorer som gir merkbart mindre opplevd innvendig støy. Bedre avfjæring, og mer styrepresis enn utgående modell.

Familiemiljøet:
Både bagasjeplass og bakseteplass på linje med konkurrentene. Greie seter og oppbevaringsløsninger.

Miljø:
På nye Auris er CO2-utslippet redusert fra 127 g/km til 118. Bilen er blitt lettere og drivstoffforbruket er redusert.

Sikkerhet:
Fem av fem stjerner i Euroncap når den kom i 2006. Har det siste innen sikkerhetssystemer.

Biløkonomi:
Norges best likte bilmerke er en garanti for høy bruktverdi når bilen skal selges. Spesielt serviceapparatet til Toyota får toppscore i Motors Autoindex for 2009.
..

  • Skriv ut artikkelen

Siste Bil og motor

Foto: HANNE HATTREM

Suzuki tilbakekaller biler med airbag-feil

Den japanske bilprodusenten Suzuki tilbakekaller nærmere 194.000 biler etter at det er funnet feil ved airbagen foran på passasjersiden.

Les hele saken

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Mener ekstremsponsing av Tesla er feil

Bilbransjeeksperter mener det er feil å gi elbilen Tesla et gigantisk avgiftsfriktak. Det gir dårligere konkurranse og koster staten unødvendig mye penger.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Herlig og påkostet skjærgårdsjeep

Skjærgårdsjeepen Nor-Tech 298 byr på kjøreopplevelse og vinner nachspielet.

Les hele saken

Les flere saker