Klikk her for å gå til forumet
Tre norske bilforhandlere, med BMW-forhandlerne i spissen, inntar toppen på Norsk Kundebarometer for 2009 fra Handelshøyskolen BI.
|
|
PÅ TOPP: Kundene som oppsøker det tyske bilmerket BMWs forhandlere er mest fornøyd. Foto: BMW
|
Fire bilforhandlere vant også plass blant de ti første på fjorårets liste.
Finanskrisen har slått negativt ut for fondsforvalterne. Hardest rammet, på barometeret, er DnB Kapitalforvaltning som havner på 187. plass, samme rangering som i fjor. Stort bedre gikk det ikke med Odin Forvaltning med nummer tre fra bunn.
Terra Eiendomsforvaltning er i år rangert på 123. plass mot fjorårets 83. Nav er ikke med på årets liste, etter at de var på desidert bunnivå - 189. plass - i fjor.
Diskuter: Hvilke bedrifter er du mest/minst fornøyd med?
Det beste resultat
På årets liste, som ble offentliggjort av Handelshøyskolen BI tirsdag, inntar BMW-forhandlerne toppen på barometeret. De oppnådde en tilfredshet hos kundene på 84,3 poeng av maksimalt 100.
Ifølge BI er dette det beste resultat som er oppnådd i de over ti årene som Kundebarometeret har målt tilfredshet og lojalitet blant forbrukere av varer og tjenester. BMW-forhandlerne oppnådde niende plass på Kundebarometeret i 2008.
På de neste plassene kom Toyota og Skoda. Toyota-forhandlerne kom i fjor på plass tre, men har vunnet kundetilfredsprisen hele seks ganger tidligere. På plass tre i år kom Skoda, som ble nummer to i fjor. Mercedes, som i år inntok tiendeplassen, ble rangert som nummer 16 i 2008.
SkandiaBanken høyest
SkandiaBanken, som i fjor kom på åttende plass, er i år rangert som fjerde beste på kundetilfredshet og inntar best posisjon blant bankene.
Neste bank, Nordea, er rangert som nummer 42, Postbanken som nummer 111 og SpareBank 1 som nummer 134. Disse tre bankene kom i barometeret for 2008 på henholdsvis 65., 142. og 67. plass.
Apotekervarer er for lengst åpnet for konkurranse, og rangeringene på Norsk Kundebarometer for 2009 tyder på at forbrukerne er godt fornøyd med de utsalg de handler hos.
Hele tre apotekerkjeder befinner seg på topp-ti-listen, med Apotek 1 på delt fjerde med ScandiaBanken, Vitus apotek på sjette og Alliance på delt tiende plass sammen med bilforhandlerne til Mercedes. Også i fjor kom Apotek 1 på femteplass, mens Vitus apotek kom på 19. og Alliance på sjuende plass.
Flytoget vant i 2008 Kundetilfredshetsprisen, men er i år vurdert til åttende plass. Vinmonopolet har også mange tilfredse kunder, og er på barometeret i år rangert på sjuende plass, mot fjerde i fjor.
6049 forbrukere
Norstat har på oppdrag fra Norsk Kundebarometer spurt 6.049 forbrukere om hvor fornøyd der er med de bedrifter de er aktive kunder hos. De intervjuede kan vurdere inntil fire bedrifter, men bare én bedrift innenfor hver av de mer enn 30 bransjene som overvåkes.
Undersøkelsesgrunnlaget i år var 187 bedrifter som selger varer og tjenester som betyr mye for folks privatøkonomi. Til sist satt Norstat igjen med 18.824 kundevurderinger, i gjennomsnitt litt over tre bransjevurderinger per deltaker.
Norsk Kundebarometer stiller på linje med tilsvarende nasjonale kundeindekser i land som USA, Sverige, Tyskland og Taiwan.
Forbrukernes 10 på topp:
1) BMW (nr. 9 i 2008)
2) Toyota (nr. 3 i 2008)
3) Skoda (nr. 2 i 2008)
4) SkandiaBanken (nr. 8 i 2008)
4) Apotek 1 (nr. 5 i 2008)
6) Vitusapotek (nr. 19 i 2008)
7) Vinmonopolet (nr. 4 i 2008)
8) Flytoget (nr. 1 i 2008)
9) Komplett.no (nr. 13 i 2008)
10) Mercedes (nr. 16 i 2008)
10) Alliance (nr. 7 i 2008)
Forbrukernes 10 på bunn:
178) ICA Nær (nr. 176 i 2008)
179) Troms Kraft (nr. 161 i 2008)
180) Dagbladet (nr. 185 i 2008)
181) Nord-Trøndelag Elektrisitetsverk (nr. 153 i 2008)
182) McDonalds (nr. 184 i 2008)
183) Finansavisen (nr. 182 i 2008)
184) Lindex (nr. 170 i 2008)
185) Odin Forvaltning (nr. 160 i 2008)
186) Jysk (nr. 188 i 2008)
187) DnB NOR Kapitalforvaltning (nr. 187 i 2008)

Nye Lancer kommer i en helt ny innpakning, med et sporty preg på karosseriet, og en aggressiv jagerflyfront.
Audi A3 Sportback er på veien med ny liten dieselmotor og en gunstig pris. Kompaktklassen har fått en konkurrent å bryne seg på.

Nye A3 Sportsback stikker av med seieren - og bilkjøperne - i VGs kompaktklasseduell.

(VG Nett) Større bagasjerom, bedre passasjerplass, lavere tyngdepunkt og lengre akselavstand som skal gi bedre egenskaper på veien er nytt på Kia Sportage.

(VG Nett) Mazda drar meg seg svært synlige designdetaljer fra sine konseptbiler de siste årene, når de verdenslanserer sin nye familietraver Mazda 5 på den internasjonale bilmessen i Geneve i mars.

(VG Nett) Det er ikke lett å ha kortkort skjørt ved siden av en bil på bilutstilling. Bare les bloggen «Do you come with the car?»

GØTEBORG/BÅTLIV: Finnene er store på aluminiumsbåter. Fra før kan de skilte med svært så anerkjente Buster og Silver. I år kommer også finske XO på det norske og svenske markedet.

Den ser ut som om den ble bygget på 60-tallet, men Bootsbau Schuberts Variant 707 er ferskvare.

Svenske J-Craft kan kalle seg kongelig hoffleverandør av båt. Deres uhyre håndverksmessige delikate 42-foter tok nesten pusten fra messefolket.
Klikk her for å gå til forumet