Test av Toyota Aygo: Lettkjørt og praktisk

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Toyota Aygo: Lettkjørt og praktisk

BLANT DE MINSTE: Toyota Aygo er bygd på samme lest som konkurrentene Citroën C1 og Peugeot 107. Alle bilene er de minste av de minste i klassen for billige minibiler med sine drøye 3,40 meter i lengden. Foto: Jan Petter Lynau.
BLANT DE MINSTE: Toyota Aygo er bygd på samme lest som konkurrentene Citroën C1 og Peugeot 107. Alle bilene er de minste av de minste i klassen for billige minibiler med sine drøye 3,40 meter i lengden. Foto: Jan Petter Lynau.
Publisert 28.06.09 - 14:50, endret 28.06.09 - 14:53 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Lille Toyota Aygo er som Toyotaer flest - en praktisk bil.

VG Nett følger

Merke: Toyota

Modell: Aygo

Kategori: Minibil

Prisklasse: 117.600 - 151.600 kroner

Konkurrenter/Alternativer: Ford Ka, Peugeot 107, Fiat 500, Opel Agila, Hyundai i10, Toyota IQ, Citroën C1, Citroën C2, Smart fortwo, Fiat Panda, Chevrolet Matiz.

PLUSS:: God sikt rundt bilen, praktisk, god støyskjerming til å være denne klassen, enkel å kjøre.

MINUS: Ikke ESP som standard, lite bagasjerom, litt daff.

Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken. Priser er uten leveringskomkostninger.

NB! VG og NAFs testteam gir aldri mer enn terningkast tre for biler som ikke har antiskrens som standardutstyr på alle modellvarianter.

Til tross for den lille tresylindrede motoren er den både energisk og fin i trafikken. Bilen er klart enklere å manøvrere rundt i bymiljøet eller på en uoversiktlig parkeringsplass enn Ford Ka. Du sitter fint og har god oversikt rundt hele bilen.

Motoren leverer også jevnt godt selv om Ford Ka virker mer kjøreglad.

Biler i denne prisklassen støyer gjerne mer enn de litt større småbilene. Her er Aygo et heldig unntak. Bare når du akselererer raskt hører du den iltre lyden av tre sylindre som begynner å jobbe.

Innvendig dominerer det enorme speedometeret, og som dette er alle knapper og annet utstyr oversiktlig og logisk plassert. Du sitter faktisk også helt ok i forsetet selv om det er litt korte seter.

Les:Test av Ford Ka: Sporty og upraktisk.

Les også:Norges 10 billigste biler.

Knapp plass bak

Bagasjerommet er med sine 138 liter en god del mindre enn i Kaen, men til gjengjeld kan du dele baksetene i to om du bare har en passasjer i baksetet. Bakseteplassen på de to bilene skiller ikke veldig mye: Det er plass til to voksne, men to barn har det nok langt bedre om det er mer enn en tur kjapp tur på trening eller for å handle.

Den elendige terningen oppnår Toyotaen ganske enkelt fordi det ikke er ESP som standard på denne bilen. VG og NAFs testteam gir aldri mer enn terningkast tre for biler som ofrer denne meget viktige sikkerhetsdetaljen for å holde prisen nede.

Toyota Aygo er mindre enn Ford Ka, den bruker mindre drivstoff, er billigere i innkjøp og slipper ut minst CO2

Aygo fås kun med den tre sylindrede 1 liters bensinmotoren. Dyreste modell, en Aygo + Blue er en mer eksklusiv utgave av småbilen. Med automatgir kommer denne på 151 600 kroner.
..

  • Skriv ut artikkelen

Siste Bil og motor

Foto: HANNE HATTREM

Suzuki tilbakekaller biler med airbag-feil

Den japanske bilprodusenten Suzuki tilbakekaller nærmere 194.000 biler etter at det er funnet feil ved airbagen foran på passasjersiden.

Les hele saken

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Mener ekstremsponsing av Tesla er feil

Bilbransjeeksperter mener det er feil å gi elbilen Tesla et gigantisk avgiftsfriktak. Det gir dårligere konkurranse og koster staten unødvendig mye penger.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Herlig og påkostet skjærgårdsjeep

Skjærgårdsjeepen Nor-Tech 298 byr på kjøreopplevelse og vinner nachspielet.

Les hele saken

Les flere saker