Men harde seter og en litt stiv og stump avfjæring som modellen etter vår mening har basert på to ukers prøvekjøring, kan du ikke klage på gjennom garantien.
Seteputene er lange nok, noe som ikke alltid har vært vanlig for koreanske bilmodeller, men stoppen kan bli litt plagsomt hard om du skal kjøre mange og lange strekk med bil.
Stabil
Selv om bilen er stabil og fin også i høye hastigheter, er jo
dette i bunn og grunn en by- eller nærdistansebil. Småbilen er både snerten og moderne, innvendig, og ikke minst i designet utvendig, med markerte linjer og nesten ikke noe såpestykkeform.
Litt bakpå
|
|
MULTIMEDIA: Fra rattet kan du operere radioen, og nederst i senterkonsollen er det kontakter for USB, mp3 og ipod Foto: Hanne Hattrem
|
Det er ingen lett jobb for et merke som mildt sagt er litt bakpå i Norge, i forhold til statusen det kan ha i andre land. Hyundai er Norges 18 største bilmerke, viser tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken for 2008.
Markedsandelen til koreaneren er 1,6 prosent. I fjor solgte Hyundai 1.734 biler i Norge, en tilbakegang på 17,6 prosent fra 2007.
Førermiljø:God sikt fra førerplass, men noe å plukke på når det gjelder sikten bakover ved rygging. Oversiktelig, fin og høy plassering av betjeningsorganer. God romfølelse. Multifunksjonsratt med radiokontroll på rattet er standard. Det er også kontakter for USB, mp3 og ipod nederst i midtkonsollen. Sitteputene er lange nok, men ai!, litt harde etter vår smak. Høydejustering av førersete er standard på alle modeller. To koppholdere og et sted å legge mobilen i senterkonsollen.
Kjøregenskaper:Dette er ingen stor kjøreopplevelse, selv om bilen føles trygg og stabil på veien, men minus for en stump avfjæring. Kvikk motor som klarer brasene på tross av at den er liten. Presis giroverføring.
Familiemiljøet:Isofix barneseteinnfesting er standard, men god plass bak og seter som kan felles ned, dog uten finesser som nedsenking av setene for større plass i varerommet.
Miljøvennlighet:I forhold til konkurrentene er det rimelig bra med 124 gram CO2 per km for
bensinmotoren. Senere kommer for øvrig en 1,4-liters diesel på 75 hk med 116 gram CO2 per km.
Sikkerhet:Antiskrenssystem er standard, det er meget bra. 6 kollisjonsputer er standard, kollisjonsgardiner bak. Har nødbremsassistent og aktive hodestøtter. Bilen er ikke testet av Euro NCAP. Hyundai har tidligere ikke vært i fremste rekke på kollisjonssikkerhet, men modellen i30 fikk fem av fem stjerner i 2008.
Biløkonomi/å eie:Stort pluss for fem års garanti. Bra pris. Det er antatt at bilmerket har noe større verditap enn snittet. Bilmerket er blant landets mest misfornøyde eiere, viser Nordens største eierundersøkelse bladet Motors AutoIndex.
Konklusjon:Design teller ikke i våre tester eller prøvekjøringer, men vår vurdering er at denne småbilen har en bra design. Harde seter og stump avfjæring trekker ned. Fem års garanti er mye verdt for de fleste bileiere.
|
|
PRØVER SEG: Hyundai i20vil utfordre i småbilsegmentet, et segment som utgjør omtrent 12 prosent av totalmarkedet i Norge. Bilklassen er dominert av Toyota Yaris, Peugeot 207, Volkswagen Polo og Skoda Fabia. Foto: Hanne Hattrem
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen









