Klikk her for å gå til forumet
Senterpartiet vil jobbe for at en femdel av bilparken i Norge skal bestå av elbiler innen 2015.
|
|
THINK: Elbil med utspring i Norge. Foto: ESPEN BRAATA
|
Samme dag som Barack Obama går ut og sier at han vil ha en million elektriske biler på amerikanske veier innen 2015, kommer Senterpartiet på banen med lignende løfter - i norsk målestokk.
- Norge skal bli ledende i verden på elbil. I dag finnes det kun 2.000 registrerte elbiler i Norge, det er altfor lite. Innen 2015 bør en femdel av bilparken i Norge være elbiler, sier Margaret Eide Hillestad (Sp) til NTB.
For å få til dette ønsker partiet å gi 40.000 i vrakpant til de som bytter inn sine gamle biler i ny og mer klimavennlig elbil.
- Vi må begynne et sted. Vi kan ikke forvente at alle skal la bilen stå. Da kan elbil være et godt alternativ, sier Hillestad som regner med få både SV og Ap med på forslaget.
Miljøstiftelsen Bellona er skeptisk og har ingen tro på at en femdel av bilparken vil bestå av elbiler allerede i 2015.
- Dette er nok litt vel ambisiøst når man vet at det finnes 2,5 millioner biler i Norge. 10 prosent innen 2020 er nok mer realistisk, sier nestleder Marius Holm i Bellona.

Nye Lancer kommer i en helt ny innpakning, med et sporty preg på karosseriet, og en aggressiv jagerflyfront.
Audi A3 Sportback er på veien med ny liten dieselmotor og en gunstig pris. Kompaktklassen har fått en konkurrent å bryne seg på.

Nye A3 Sportsback stikker av med seieren - og bilkjøperne - i VGs kompaktklasseduell.

(VG Nett) Større bagasjerom, bedre passasjerplass, lavere tyngdepunkt og lengre akselavstand som skal gi bedre egenskaper på veien er nytt på Kia Sportage.

(VG Nett) Mazda drar meg seg svært synlige designdetaljer fra sine konseptbiler de siste årene, når de verdenslanserer sin nye familietraver Mazda 5 på den internasjonale bilmessen i Geneve i mars.

(VG Nett) Det er ikke lett å ha kortkort skjørt ved siden av en bil på bilutstilling. Bare les bloggen «Do you come with the car?»

GØTEBORG/BÅTLIV: Finnene er store på aluminiumsbåter. Fra før kan de skilte med svært så anerkjente Buster og Silver. I år kommer også finske XO på det norske og svenske markedet.

Den ser ut som om den ble bygget på 60-tallet, men Bootsbau Schuberts Variant 707 er ferskvare.

Svenske J-Craft kan kalle seg kongelig hoffleverandør av båt. Deres uhyre håndverksmessige delikate 42-foter tok nesten pusten fra messefolket.
Klikk her for å gå til forumet