Hittil i år er Nissan Qashqai den åttende mest solgte bilen i Norge, med 2329 solgte eksemplarer.
Les: Plass til syv.
Les testen av Mazda 5 her.
Se flere bilder fra testen.
Nå er modellen her i en ny utgave, med to ekstra seter. Nissan Qashqai +2 er 21 centimeter lengre, er nesten 4 centimeter høyere, og har lengre akselavstand enn Qashqai. Bilen fremstår utseendemessig mer som en SUV. Nissan kaller bilen en crossover - noe «midt imellom Golf og Toyota RAV4». Praktisk skorter det noe.
I tredje rad oppleves det ganske trangt, og avstand fra sittepute til gulv er veldig liten. Atkomsten til de bakerste setene er også noe mer kronglete enn i Mazda.
Droppe firehjulstrekk?
Nissan Qashqai +2 kan leveres med firehjulstrekk. Men trenger du det?
Forbruk og utslipp øker kraftig med firehjulstrekk. For en toliters dieselmotor er CO2-utslippet 177 gram per kilometer med tohjulstrekk - med firehjulstrekk øker dette til 209 gram.
- Det er all grunn til å vurdere om du virkelig trenger firehjulstrekk. Vårt inntrykk er at det mange som velger firehjulstrekk ikke nødvendigvis trenger det. I et miljøperspektiv er dette et enda viktigere valg, sier NAFs tekniske konsulent Dag Edvardsen.
Nissan Qashqai +2 er dyrere enn Mazda 5. I starten av 2009 kommer rimeligere varianter av Qashqai +2 på markedet, med 1,6-liters bensinmotor og 1,5-liters dieselmotor.
Her er VGs vurderinger:
Leaseplans vurdering av verditap: +2-modellen er ikke vurdert, men Qashqai er blant bilene som er vurdert med lavest verditap.
NAFs vurdering: Ikke spesielt plaget med rust eller andre feil. Har ekstra rustbeskyttelse. Hovedkontoret er flyttet til Finland. Det har gjort håndteringen av reklamasjoner og deleleveranser mindre enkelt.
|
|
Foto: VG Grafikk
|
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen









har vurdert 3634 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!