Test av Kia: Tangerer toppen

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Kia: Tangerer toppen

Velutstyrt, og med sju års garanti

KRONE: Kia cee'd er blant de beste kjøpene i kompaktklassen. Foto: Hanne Hattrem
KRONE: Kia cee'd er blant de beste kjøpene i kompaktklassen. Foto: Hanne Hattrem
Publisert 29.04.07 - 11:00, endret 17.06.09 - 12:51 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Det aller meste stemmer i Kia cee'd. Interiøret er tiltalende og byr på det meste moderne biler i dag bør ha, og mange mener bilen er tøff å se på.

VG Nett følger

Kia cee'd 1,4 bensin, EXE
Motor: 105 hk/137 Nm
Pris testbil: 199.900 kroner.
Billigste med samme motor: 199.900 kroner.
Billigste: 199.900 kroner.

Her er det ingen dører som skramler igjen, og ingen rørepinne av en girspak på jakt etter åpningen for innsjaltingen.
Det underligste med cee'd er nok navnet, som har tatt noen ortografiske snarveier fra tradisjonelle bilnavn.

Folkelig

Men det kan bilen bli for mange. Hverdagskost, altså. For: Dette er en folkelig, bil, med en relativt sett folkelig pris.

Vi har kjørt den billigste varianten, til hundrelappen under 200.000 kroner. Det er nesten så vi har lyst til å stjele Skoda slagord "Mye bil for pengene". På toppen av dette får vi de nevnte garantiene, som uten tvil vil bety mye for den private bilkjøperen.

Kia cee'd er tross sin "gode" pris, godt utstyrt med antiskrenssystem på alle modeller, multifunksjonsratt, USB-uttak for MP3-spiller og automatisk funksjon på de elektriske vinduene og fireveis rattjustering.

Men på et punkt rynker testerne litt på øyenbrynene: Antiskrens-systemet slår inn noe for sent, er erfaringen fra vanlige testkjøring på glatte veier.

Les testene av bilene:

* Volkswagen Golf - Kongen på veien.
* Toyota Auris - Flyter på erfaringen.

Her kan du sjekke teknsike data og utstyr på alle testbilene.


Førermiljø
Pluss: Godt med oppbevaringsrom, dype koppholdere. USB-kontakt for MP3-spiller. Myk fin interiørplast, god kvalitetsfølelse.
Minus: Noe dårlig sikt, A- og C-stolper tar noe av utsynet. Noe harde seter.

Kjøregenskaper
Pluss: Ligger fint på veien, krenger lite og er behagelig sportslig avfjæret. Markerte og gode girskift, og 1,4-literen holder fint til vanlig kjøring.
Minus: Se punktet for sikkerhet.

Familiemiljøet
Pluss: Isofix innfesting til barneseter. God plass i høyde i baksetet. Baksetene kan felles opp slik at bagasjeromsgulvet blir helt flatt. Ekstremt enkel bil og gå inn og ut av, lett lasting bak.
Minus: Ingen spesielle.

Miljøvennlighet
CO2-utslipp bedre enn snittet. Dieselpartikkelfilter tilbys foreløpig kun fra maiproduksjonen på 1,6.

Sikkerhet
Ikke målt i uavhengige krasjtester. Testlagets vurdering er at den elektroniske stabiliseringskontrollen slår inn noe sent. Dette innebærer at det er større fare for utilsiktet skrens.

Biløkonomi
Pluss: Norges beste garantier, med imponerende fem års garanti på hele bilen, og to ekstra på motor og gir.
Minus: To år dårligere rustgaranti enn de andre i testen. Antatt noe høyere verditap enn de andre.

  • Skriv ut artikkelen

Siste Bil og motor

Foto: HANNE HATTREM

Suzuki tilbakekaller biler med airbag-feil

Den japanske bilprodusenten Suzuki tilbakekaller nærmere 194.000 biler etter at det er funnet feil ved airbagen foran på passasjersiden.

Les hele saken

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Mener ekstremsponsing av Tesla er feil

Bilbransjeeksperter mener det er feil å gi elbilen Tesla et gigantisk avgiftsfriktak. Det gir dårligere konkurranse og koster staten unødvendig mye penger.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Herlig og påkostet skjærgårdsjeep

Skjærgårdsjeepen Nor-Tech 298 byr på kjøreopplevelse og vinner nachspielet.

Les hele saken

Les flere saker