Test av BMW X5: Kjøremaskinen

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av BMW X5: Kjøremaskinen

KJØRER BEST: BMW-en er en bedre bil å kjøre enn Mercedes ML. Foto: Jan Petter Lynau
KJØRER BEST: BMW-en er en bedre bil å kjøre enn Mercedes ML. Foto: Jan Petter Lynau
Publisert 04.03.12 - 10:27, endret 04.03.12 - 10:27 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Det koster, men oi hvor det smaker. BMW X5 bringer garantert frem smilet hos den kjøreglade.

VG Nett følger

Under panseret: En sekssylindret, trekkvillig motor.

I kupeen: Perfekte seter og en herlig åtte trinns automatgirkasse.

Har du råd og ikke bryr deg så altfor mye om drivstoff-forbruk, noe mindre bagasjerom eller offroadegenskapene til din supersuv, er dette bilen for deg.

Fra en høyere sitteposisjon enn i konkurrenten har du også grei sikt rundt bilen. Skjønt i trange parkeringshus er ingen av disse bilene noen vinnere. Til det er de for store. BMW X5 har faktisk enda større svingdiameter enn konkurrenten.

De 211 hestekreftene er mer enn nok for de aller fleste som stort sett oppholder seg i Norge.

De er lynraske, kommer frem nesten over alt og har stor plass. Luksusen koster rundt millionen, for de billigste. VG og NAF har testet nykommeren Mercedes ML250CDI, en 204 hestekrefters sterk ekstremt gjerrig firehjulstrekker mot den ekstremt kjøreglade 211 hestekrefters sterke BMW X5.

TESTEN AV MERCEDES ML FINNER DU HER.

Perfekt syring

Styringen er så godt som perfekt. Med det kraftige tre-ekede rattet lyder bilen hvert minste rattutslag presist og umiddelbart. Selv om understellet er stivt, merker du ikke nevneverdig harde slag. Ujevnhetene kjennes litt bedre enn i konkurrenten, men du får til gjengjeld en enda mer stiv og sportslig bil på landeveien. Det er der X5 trives best. Men firehjulssystemet er mer enn bra nok til å få deg trygt opp den siste kneika til hytta.

Interiøret er som BMW: Pent og rent, men med et noe mindre eksklusivt utseende på dashbordet enn i Mercedesen. Det forventer en når bilen har startpris på like under 900000 kroner.

Biladministrasjonsselskapet Autolease anbefaler følgende ekstrautstyr for at X5 skal holde seg best i verdi: En Edition Exclusiv pakke (43800 kroner) med både skinninteriør og sportsseter. Velg også 7-seter (19700 kroner), hengerfeste, navigasjon, aktiv cruisekontroll samt noe oppgradering på felg.

SE FLERE, STORE BILDER HER!

SJEKK PRISER, TEKNISKE DATA OG KONKURRENTER HER!

HER ER VÅRE VURDERINGER:

Førermiljø:
Bra men litt mer spartansk følelse enn i Mercedes. Herlig lydbilde, litt dårlig oversikt rundt bilen.

Kjøreegenskaper:
Stiv, sportslig og herlig.


Plass:
Nesten like bra i baksetet, men merkbart mindre bagasjerom.


Miljø:
Bra, men ikke like bra som konkurrenten.

Sikkerhet:
Krasjtestet tilbake i 2003. Masse sikkerhetsutstyr, men ikke like mye som konkurrenten som standard. Fikk påpekning for fotgjengersikkerhet i EuroNCAP.

Å eie:
Leasingselskapet Autolease vurderer at X5 har lavere årlige driftskostnader enn ML (4500 kroner), men noe høyere forventet verditap.

Pris:
Høyere priset enn konkurrenten, men står greit i klassen.


Design:
Enkel og litt kjedelig innvendig. Utvendig virker den litt gammel.

Gjennomsnittlig poengscore 4,86.

ARKIV: ALLE BILTESTER!
..

  • Skriv ut artikkelen

Siste Bil og motor

Foto: HANNE HATTREM

Suzuki tilbakekaller biler med airbag-feil

Den japanske bilprodusenten Suzuki tilbakekaller nærmere 194.000 biler etter at det er funnet feil ved airbagen foran på passasjersiden.

Les hele saken

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Mener ekstremsponsing av Tesla er feil

Bilbransjeeksperter mener det er feil å gi elbilen Tesla et gigantisk avgiftsfriktak. Det gir dårligere konkurranse og koster staten unødvendig mye penger.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Herlig og påkostet skjærgårdsjeep

Skjærgårdsjeepen Nor-Tech 298 byr på kjøreopplevelse og vinner nachspielet.

Les hele saken

Les flere saker