Test av Mercedes ML: Klassekongen

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Mercedes ML: Klassekongen

HERRLICH: VG og NAF har testet tyske super-SUVER. De utmerker seg på forskjellige måter, men nykommeren Mercedes ML er det beste kjøpet sett under ett. Foto: Jan Petter Lynau
HERRLICH: VG og NAF har testet tyske super-SUVER. De utmerker seg på forskjellige måter, men nykommeren Mercedes ML er det beste kjøpet sett under ett. Foto: Jan Petter Lynau
Publisert 04.03.12 - 10:26, endret 04.03.12 - 10:27 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Mercedes ML250 CDI koster faktisk nesten hundre tusen kroner mindre enn konkurrenten. Den er også større og går billigere enn BMWX5.

VG Nett følger

Likevel er konkurrenten hakket mer underholdende å kjøre. Det er smått imponerende å få en mer enn to tonn SUV med automatgir og trekk på alle fire til å gå såpass billig.

Den er faktisk like gjerrig som inngangsmodellen Mercedes ML og gjerrigere enn duellanten BMW X5.

Mens BMW X5 har et oppgitt forbruk på 0,74 liter på mila har ML250CDI 0,6 liter.

De er lynraske, kommer frem nesten over alt og har stor plass. Luksusen koster rundt millionen, for de billigste. VG og NAF har testet nykommeren Mercedes ML250CDI, en 204 hestekrefters sterk ekstremt gjerrig firehjulstrekker mot den ekstremt kjøreglade 211 hestekrefters sterke BMW X5.

TESTEN AV BMW X5 FINNER DU HER.

0,8 liter på mila

Nå viser VG og NAFs prøvekjøring at den i praksis bruker nærmere 0,8 liter på mila, men det er fremdeles mindre enn X5s målte forbruk på i overkant av 0,9 på mila.

Hovedgrunnen til dette er at de 204 dieselhestekreftene blir levert av en 2,1 liter sterk dieselmotor.

Den firesylindrede motoren lager noe mer støy enn sekseren i konkurrenten.

Motoren trekker imidlertid bra og er meget sprek og underholdende å kjøre, selv om det mangler det lille ekstra du får i en X5.

I baksetet skiller det lite mellom de to tyske supersuvene. Foruten en litt lavere takhøyde i X5 sitter du meget godt i begge to.

Fremkommelighet har nye ML i massevis. Her er et eget kjøreprogram for nesten alt; snø, kjøring med tilhenger, sport og så videre.

Biladministrasjonsselskapet Autolease anbefaler følgende ekstrautstyr for lavest mulig verdifall: Skinn (fra 23950 kroner), navigasjon (29190 kroner) Driving Assistance pakke Plus (25 070 kroner) samt lyspakke med ILS (intelligent lyssystem) til 17 380 kroner og tilhengerfeste.

SE FLERE, STORE BILDER HER!

SJEKK PRISER, TEKNISKE DATA OG KONKURRENTER HER!

HER ER VÅRE VURDERINGER:

Førermiljø:

Stort og ryddig, ikke like bra seter som BMW. Litt dårlig sikt rundt bilen.

Kjøreegenskaper:
Virkningsfulle kjøreprogram, høy fremkommelighet, god men ikke best på landeveien.

Plass:
Størst i duellen.


Miljø:
Imponerende. Bare den langt mindre og dyrere hybriden Lexus som gjør det bedre i denne klassen.

Sikkerhet:
Mye ekstra sikkerhetsutstyr er gjort standard. Blant de aller mest sikre nybilene i dag. Meget høy poengsum i EuroNCAP krasjtest og fem stjerner.

Å eie:
Leasingselskapet Autolease forventer at bilen skal holde seg bedre i verdi (40 % verditap på tre år) enn gjennomsnittet i klassen og bedre enn X5. Årlige vedlikeholdskostnader er anslått til 6 500 kroner.

Pris:
Ja det er dyrt men i denne klassen er den klart billigst.

Design:
Lekker, stilfull, nydelige linjer langs karosserisiden og panseret.

Gjennomsnittlig poengscore 5,50.

ARKIV: ALLE BILTESTER!
..

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3609 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker