Prøvekjørt ny Audi A3: En mester på veien

VG Nett-logo

Lørdag 25. mai

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Prøvekjørt ny Audi A3: En mester på veien

VGTV Vi har prøvekjørt nye Audi A3 ? internett på fire hjul  Se flere videoer fra VGTV
Publisert 17.06.12 - 09:45, endret 17.06.12 - 09:46 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

MALLORCA (VG) Etter ni år på veien er dagens Audi A3 nærmest utgammel. Tredje generasjon er et kvantesprang med ny teknikk, internett og finspiste motorer.

VG Nett følger

  • PLUSS:
  • Ryddig og høy opplevd kvalitet innvendig.
  • Romslig.
  • Praktisk bagasjerom, lav lasteterskel.
  • Lav støy (ikke testet på grov asfalt i Norge).
  • MINUS:
  • Høy vinduskarm i baksetet.
  • Skal du ha utstyr, blir prisen forholdsvis høy.
  • Stilig front, designmessig nærmest livløs fra A-stolpen og bakover.
  • Noe hard over asfaltskjøter.
  • FØRSTEINNTRYKKET:
  • Når VG prøvekjører nye modeller i en kort periode beskriver vi et førsteinntrykk av bilen og kaster ikke terning.
  • Modellen må gjennom mer omfattende og metodisk vurdering over en til to uker av VG og NAFs testteam, før den gis terningkast.

Den kommer i september, men VG har allerede prøvekjørt den nye A3-modellen under den internasjonale presselanseringen på Mallorca.

Vekten er redusert med i snitt 80 kilo, blant annet ved bruk av aluminium. Bilholdet skal ikke bli dyrere, ifølge Audi. Bulker i aluminium lar seg nå fint reparere, og bilen har fått god forsikringsklassifisering, hvilket skal bety at reparasjonskostnadene ikke er uoverstigelige.

Motorene bruker mindre, men yter mer. Lengden er lik, men innvendig plass er økt. Også bagasjerommet er større.

Bilen innvendig er det rett og slett helt i toppklasse.
Luftdysene har fått klassisk jet-design, rattet er tykt og godt å holde i, lesbarhet og betjening av instrumentene prima.

Skjermen som glir opp fra dashbordet er standard på alle modeller i Norge, og betjeningen av den foregår fra senterkonsollen.

SE FYLDIG BILDESPESIAL!

Færre knapper

Foran girspaken er det to koppholdere. Mellom setene er det en mobiltelefonboks, med kontakter for tilkopling.

Audi opplyser at de har jobbet hardt for å redusere antallet knapper til tross for at funksjonene som skal styres er langt flere.

Den kjente 1,6-litersdieselen på 105 hestekrefter er raus med dreiemomentet og knipen på drivstoffet. Et forbruk på 0,38 liter per mil og CO2-utslipp på 99 gram (foreløpige tall) er meget bra!

En annen motor som importøren forventer bra salg av, er 1,4-literen (bensin) som yter 122 hestekrefter.

Denne ble ikke stilt til vår disposisjon.

Det ble derimot 140-hestersutgaven. Her er det avansert teknologi som umerkelig for andre enn bensinmåleren kutter de to midterste sylinderne når bilen har jevnt og lavt pådrag.

Jo mer krutt under panseret, jo mer slår bilen ut med håret.

Det blir aktiv hygge bak rattet med tolitersdieselen på 150 hestekrefter og ikke minst vår favoritt - 1,8 liters direkteinnsprøytet bensinmotor med turbo på 180 hestekrefter.

Sistnevnte går svært uanstrengt.

Firehjulstrekk

Billigste variant blir bensinmotoren på 1,2 liter og 105 hestekrefter kommer i februar, til 260.000 kroner.

Dyreste blir foreløpig 1,8 bensin med automat og firehjulstrekk til 415.000 kroner. Karosserivarianten nordmenn flest kjøper (Audi regner med totalt 2000 solgte i året), med fem dører, kommer først i februar 2013.

Audi A3 skal konkurrere mot splitter ny Mercedes A-Klasse (august), splitter ny Volvo V40 (juli), BMW 1-Serie (var ny i vinter) og Lexus CT200h. Alternativer er selvsagt kompaktklassens konge, VW Golf, og hoffet rundt denne, for eksempel Ford Focus og Toyota Auris.

LESER DU DENNE SAKEN PÅ MOBILEN? HER FINNER DU FLERE BILNYHETER.

STOR OVERSIKT: ALLE BILTESTER.

HER ER VG NETTS BILSIDE PÅ FACEBOOK - KLIKK LIKER, OG VI LEGGER DE VIKTIGSTE BILNYHETENE RETT I FEEDEN DIN.

Bildespesial: Prøvekjørt: Ny Audi A3

Prøvekjørt: Ny Audi A3 - Se større bilder

  • Skriv ut artikkelen

Her inviterer vi deg til å komme med informasjon, argumenter og synspunkter. Vi krever fullt navn — da er det mer interessant for andre å lese det du skriver. Vi vil ikke ha trakassering, trusler eller hatske meldinger på VG Nett. Falske profiler blir utestengt. Hold en saklig og respektfull tone, husk at mange leser det du skriver.
Vennlig hilsen Espen Egil Hansen, redaktør digital. Les mer om vår moderering

Siste Bil og motor

Luksus-bil skrapte asfalten - fikk senket fartshumpene

(VG Nett) Stavanger kommune jevnet ut fartshumpen da Rune Berge Viks luksus-Lexus gikk nedi med fronten.

Les hele saken

Nye vikepliktsregler fra i dag

(VG Nett) Nye trafikkregler om vikeplikt for gående og syklende skal gi mer spesifiserte plikter og rettigheter.

Les hele saken

Veiskilt forsvinner på mystisk vis

Bare i et lite område i Vest-Agder, er cirka 50 veiskilt forsvunnet siden september i fjor.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Hyundai i40: Stilig, stor og stiv pris

Hyundai i40 er blant de mest vellykkede bilene i familiebilklassen når det gjelder design. Og ingen kan ta fra den Norges beste garantier.

Les hele saken

Test av Skoda Octavia: «Luksus» for hvermannsen

Den har mistet noe av billigpreget, men beholdt de viktigste egenskapene - sjenerøs plass og pris.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Skal kunne kjøre Bergen-Oslo på 4,5 liter diesel

(VG Nett) Det skulle gi en drivstoffutgift på 62 kroner for den 499 kilometer lange turen.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Her reddes det norske paret i Atlanterhavet

(VG Nett) I tre døgn drev Greta (62) og Eirik Østberg (62) rundt i Atlanterhavet med brukket mast. Så ble de reddet.

Les hele saken

Les flere saker