«Ville» Tesla-tilstander

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

«Ville» Tesla-tilstander

Publisert 08.11.12 - 15:39, endret 09.08.13 - 08:50 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

(VG Nett) Norge er det nest største markedet i verden for den kommende super-elbilen Tesla Model S.

VG Nett følger

  • Elbilprodusent med hovedkvarter i Palo Alto i California og fabrikk i Fremont i California.
  • Utvikler elbiler med høy ytelse beregnet på forbrukermarkedet.
  • Selskapet ble startet i 2003 av ingeniørenene Martin Eberhard og Marc Tarpenning i San Carlos i California, USA.
  • Bilen er oppkalt etter oppfinneren, vitenskapsmannen og elektroingeniøren Nikola Tesla.
  • Investoren var sørafrikaneren Elon Musk (41).
  • Musk er kjent som entreprenør og investor, og grunnla SpaceX og betalingssystemet PayPal.
  • Han konstruerte selv den første Tesla-modellen, og er en toppsjef som involverer seg sterkt i driften av selskapet og utvikling av nye modeller.
  • Produserer modellene Tesla Roadster ved Lotus-fabrikken i England.
  • Andre modell ut er Tesla Modell S.
  • Trolig blir tredje modell en SUV kalt Model X.
  • Tesla leverer også komponenter til den elektriske Toyota RAV4.
  • Kilder: Tesla/Wikipedia)

Det er bare i USA at det er bestilt flere eksemplarer av luksus-elbilen med en påstått rekkevidde på 50 mil, ifølge Tesla.

Om ikke lenge er de første utgavene av Teslas Model S på plass i utstillingen i Oslo, over tre år etter at bilen ble kjent og en rekke nordske bilkjøpere satte seg på venteliste.

- Det er en voldsom interesse rundt bilen. Jeg kunne solgt hundrevis om jeg hadde bil i lokalet og kunne angi leveringstiden, sier Gunnar Birkenfeldt i bilforhandleren Ferdiand Motor i Bergen, som også snart åpner en filial utenfor Oslo.

Han sier han har 50-60 biler i bestilling til norske kunder.
Ferdinand Motor selger Tesla utenom fabrikkens importledd.

Modellen Signature Performance er produsert for det amerikanske markedet. Den er utstyrt med både 110- og 220-voltslader, ifølge Birkenfeldt.

- Produksjonen av biler for Europa starter ikke før om en stund, men vi forventer at vi kan lade denne fra vanlig stikk.

Småskadet

Bilen er levert fra fabrikken i Fremont i Silicon Valley et stykke syd for San Francisco California. Nå er den registreringsprosessen i Santa Cruz, forteller Birkenfeldt.

Han sier de fikk bilen med blant annet en liten interiør-bulk og sprekk i frontruta, men at de venter den ankommer Norge i prikkfri stand rundt juletider.

Vil ikke ut med salg

Innen julehøytiden har også den norske importøren, Tesla Motors Norway, en Model S i sitt utstillingslokale på Alnabru i Oslo, opplyser kommunikasjonsansvarlig Karl Berridge fra det europeiske hovedkontoret i Maidenhead i Berkshire i England.

Han vil ikke ut med antall bestilte biler i Norge, men sier at det norske markedet fortsatt er det det andre største i verden, etter USA, når det gjelder antall bestilte biler.

Minst 13.000 biler totalt skal være i ordebanken, ifølge Tesla.

Store tap

Denne uken ble det kjent at Tesla Motors i tredje kvartal tapte 636 millioner kroner (110,8 millioner dollar).

Fabrikken er fortsatt i investeringsfasen i den enorme, tidligere Toyota-eide fabrikken i Fremont, og har til nå produsert fem biler i uken.

Innen nyttår skal takten være 400 biler i uken, og neste år skal de produsere 20.000 biler i den topp moderne bilfabrikken, blant annet ved hjelp av en gigantisk stålpresse innkjøpt fra en kriserammet bilprodusent i Detroit tidligere i år.

SE BILDER FRA FABRIKKEN.

Til Norge neste år

De første norske kundene etter tidsplanen vil få bilene levert i andre kvartal neste år, opplyser Tesla. Det betyr kundebiler på norsk jord tidligst i april.

I desember vil de norske kundene med den øverste plassene på bestillingsliosten få anledning til å spekke bilene: Det vil si at de først da kan bestemme størrelsen på batteripakken, farge, interiør, ekstrautstyr også videre.

Fra desember vil det også bli mulig å bestille prøvekjøring, opplyser Tesla.

OPPFINNEREN: Tesla-sjef Elon Musk med en Tesla Model S etter en pressekonferansen på fabrikken i Fremont i sommer. Foto: AP Photo/Paul Sakuma
Pris-spekulasjoner

Prisene, som for fire år siden ble antydet å ligge under 400.000 kroner, skal offentliggjøres tidlig i desember.

Om disse er den offisielle importøren musestille.

Men Gunnar Birkenfeldt resonnerer gjerne litt rundt prisene.

- Startprisen med den minste batteripakken og uten ekstrautstyr er 50.000 dollar i USA. Det er cirka 330.000 kroner. Men selv om vi ikke har moms eller nybilavgifter på elbiler i Norge, kan man ikke bare oversette den amerikanske prisen til norsk, sier Birkenfeldt.

Erfaringen er for eksempel at Tesla Roadster koster cirka 20 prosent mer i Norge enn den amerikanske prisen, ifølge Birkenfeldt.

- Jeg håper på en startpris på 450.000 kroner. Men det største batteriet kommer nok bilen på 600.000 kroner, sier han.

Ikke syv seter

Produksjonen av Europa-modeller starter i mars 2013.

Det er fire år etter at det ble kjent at Tesla utviklet en eksklusiv rekkeviddevinner med plass til syv.

De to bakerste setene skulle ifølge Tesla være bakovervendte seter for barn, i bagasjerommet.

- Eksemplaret vi har fått har ikke syv seter, og er kun registrert for fem, sier Gunnar Birkenfeldt i Ferdinand Motor.

Tesla opplyser til VG at de europeiske spesifikasjonene ikke er helt spikret, men at de forventer at bilen skal ha to ekstraseter bak, slik at den blir en syvseter.

Setete er kun for barn under rundt 10 år.

Bra i Norge

Produksjonen av høyrerattede biler for Europa vil starte i andre halvår 2013.

Elbilslaget går så det suser i Norge, men ikke i resten av verden.

Hittil i år er det solgt 3888 elbiler i Norge, det er 3,4 prosent av totalsalget.

I går ble det også kjent at Audi har dratt i brekket når det gjelder den elektriske versjonen av Audi R8, kalt e-tron.

LESER DU DENNE SAKEN PÅ MOBILEN? HER FINNER DU FLERE BILNYHETER.

HER ER VG NETTS BILSIDE PÅ FACEBOOK - KLIKK LIKER, OG VI OPPDATERER DEG.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3661 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker