Test av Kia Venga: Dårlig på veien

VG Nett-logo

Søndag 15. september

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Kia Venga: Dårlig på veien

MERCE-LINJER: Den nye Kia Venga er designet og bygd i Europa for Europa. Den ligner faktisk en del på Mercedes B-klasse i design. Foto: Nils Bjåland
MERCE-LINJER: Den nye Kia Venga er designet og bygd i Europa for Europa. Den ligner faktisk en del på Mercedes B-klasse i design. Foto: Nils Bjåland
Publisert 15.08.10 - 18:20, endret 15.08.10 - 18:24 (VG)
  • Skriv ut artikkelen

Problemet med den lille, men allikevel store praktikeren Kia Venga, er motoren og kjøreegenskapene.

VG Nett følger

Merke: Kia

Modell: Venga

Kategori: Liten flerbruksbil

Prisklasse: 184.900 – 269.900 kroner

OM TESTEN: Testen er kjørt i vanlig bruk, og vurderingene er gjort av VGs bilmedarbeider Øystein Larsen-Vonstett og Audun Bergerud fra NAF Testteam.

Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken og importørene. Priser er uten leveringsomkostninger.

Hyppige girskift, krenging og ikke spesielt presis i kjørestilen er egenskaper du må venne deg til med den koreanske nykommeren. Den 77 hestekrefters dieselmotoren på 1,4 liter er slitsomt liten på denne bilen.

Hele oppsettet på Venga virker rett og slett ikke helt moderne. Mye jobbing med girspaken for å holde farten ved like gir også et høyere forbruk av diesel. Når vi kjørte bilen, lå vi et godt stykke over det oppgitte forbruket ved blandet kjøring på 0,45 l/mil. Det er i grunnen litt synd. Brukes denne som en kortreist bil frem og tilbake til fotballtreningen eller inni byen gjør den en helt grei jobb.

De middelmådige kjøreegenskapene merkes først ordentlig på dårlig veier eller på lengre turer. Å bruke 16,1 sekunder å komme seg fra 0-100 km/t med en bil som veier 1270 kilo med denne motoren antyder vel også at dette på langt nær er noen racerbil. Den franske hovedkonkurrenten gjør unna den samme sprinten på 11,2 sekunder med en litt større motor med litt høyere egenvekt og litt flere hestekrefter.

Samleside for biltester.

Se flere store bilder fra testen her!

Les testen:Citroën C3.

Les testen:Honda Jazz.


(Artikkelen fortsetter under bildet)
Foto: VG Design

Mye for pengene

Rent bortsett fra det kjøremessige og støymessige er Kia Venga relativt mye bil for pengene. Oversikten fra den høyreiste førerplassen rundt bilen er god, plassen i baksetet er også bra - størrelsen tatt i betraktning. Baksetene kan også skyves i lengderetningen. Ryggen her kan også reguleres.

Men sammenlignet med Citroën C3 Picasso er den ikke veldig billig. Franskmannen koster akkurat like mye - rundt 195 000 kroner - og du får en både større og sterkere motor enn Vengaen. En av Kias store fordeler er de syv årene med nybilgaranti. Dette er langt bedre enn de to konkurrentene i denne testen. Bilen fås også med bensinmotoralternativ, en 1,6 liters motor med 125 hk eller 1,4 med 90 hk.

Her er våre vurderinger:
Foto: VG Design
..

  • Skriv ut artikkelen

Siste Bil og motor

Foto: HANNE HATTREM

Suzuki tilbakekaller biler med airbag-feil

Den japanske bilprodusenten Suzuki tilbakekaller nærmere 194.000 biler etter at det er funnet feil ved airbagen foran på passasjersiden.

Les hele saken

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Mener ekstremsponsing av Tesla er feil

Bilbransjeeksperter mener det er feil å gi elbilen Tesla et gigantisk avgiftsfriktak. Det gir dårligere konkurranse og koster staten unødvendig mye penger.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

Foto: Newspress

Her er bilen som overrasket på Frankfurt-messen

Coupévarianten av Mercedes S-klasse er en av de store overraskelsene på årets bilutstilling i Frankfurt.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Herlig og påkostet skjærgårdsjeep

Skjærgårdsjeepen Nor-Tech 298 byr på kjøreopplevelse og vinner nachspielet.

Les hele saken

Les flere saker