Prøvekjørt Audi A6: Sportslig tysker med luksuskomfort

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Prøvekjørt Audi A6: Sportslig tysker med luksuskomfort

GUDFAREN? Med mafiabyen Corleone som bakgrunn utfordrer den nye Audi A6 sine konkurrenter om kampen om å bli gudfaren i statusbilsegmentet. Lite er endret utenpå bilen, men inni er det meste nytt. Foto: Øystein Larsen-Vonstett
GUDFAREN? Med mafiabyen Corleone som bakgrunn utfordrer den nye Audi A6 sine konkurrenter om kampen om å bli gudfaren i statusbilsegmentet. Lite er endret utenpå bilen, men inni er det meste nytt. Foto: Øystein Larsen-Vonstett
Publisert 19.02.11 - 09:19, endret 19.02.11 - 10:35 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

SICILIA (VG) Den nye Audi A6 er et meget godt kompromiss mellom sportslige kjøreegenskaper og luksuriøs komfort.

VG Nett følger

  • PLUSS:
  • En svært god kombinasjon av komfort og kjøreegenskaper.
  • Masse nyttig og underholdende teknologi, gjerrig på forbruk svært støysvak.
  • MINUS:
  • Dyrt ekstrautstyr, litt mindre kjøreglad og kontant enn BMW med samme motorisering og hakket mindre komfortabel enn Mercedes E klasse.

Men det koster om du ønsker å fylle på med alt mulig av moderne teknologi som nyheten byr på.

VG har prøvekjørt bilen på fire felts italiensk motorvei og mytiske omgivelser i Corleone på Sicilia. Her kryper de smale og til tider svært dårlige veiene opp mellom majestetiske fjell.

Dette er et perfekt utgangspunkt for å sette den nye businessklassecruiseren på flere forskjellige prøver.

Etter 5-6 timer bak rattet, både med en 3 liter diesel med quattro og 245 hk S tronic og det som høyst sannsynlig blir bestselgeren i Norge, en to liter diesel med 177 hk (i Norge vil denne også komme med 163 hk diesel med startpris på 471.200 kroner), er førsteinntrykket klart:

Audi kjører meget bra, styreresponsen er direkte men kontakten med underlaget føles fremdeles hakket dårligere enn hos hovedkonkurrentenBMW 520 D.

Samtidig oppleves nye A6 litt mer komfortabel enn den andre tyskeren.

Her finner du alle våre biltester.

Artikkelen fortsetter.
HØYRE ELLER VENSTRE? Føreren får satellittfoto som bakgrunn i sin navigasjonsskjerm. I tillegg kan både nyheter, vær og annet snacks leses på skjermen foran. Foto: Øystein Larsen-Vonstett
 
Lettere

Nykommeren er blitt hele 18 prosent lettere enn den utgående modellen. Den tangerer også klasseleder BMW 520 D på drivstofforbruk med 0,49 liter på milen ved blandet kjøring.

De tekniske dataene viser dødt løp på mange punkter, selv om BMW fremdeles er hakket hvassere i akselerasjon på sammenlignbare motorer.

A6 kommer også med en rekke type nye teknologiløsninger som tidligere stort sett har vært forbeholdt dyrere biler. Et avansert head up display på frontruten forteller deg både om fartsgrenser, veiarbeid, svinger og en rekke andre trafikkskilt (ekstrautstyr: 16.490 kroner.)

Både den adaptive cruisekontrollen (17.440 kroner), automatgirkassen og bremsene har i tillegg løpende kontakt med navigasjonssystemet på bilen. Det gjør at bilen selv kan skifte gir om du nærmer deg en sving eller rett og slett bremser ned av seg selv.

Velger du adaptive xenonlys (18.280 kroner) har også disse kontakt med din posisjon på kartet. Når GPS-en (billigste løsning med 6,5 tommers fargeskjerm koster fra drøye 20.000 kroner) forteller bilen at et kryss nærmer seg, kommer lysstrålen mer ned og ut i bredden for å ha mer oversikt i bredden.

Så godt som alt avanserte sikkerhetsutstyr på markedet i dag er tilgjengelig, men samlet sett blir det dyrt.

En stasjonsvognvariant et ventet til Norge i løpet av høsten.

Se fullstendig oversikt og priser for Audi A6 her.
Foto: Kilde Opplysningsrådet for Veitrafikken.

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3604 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker