Mercedes knepent best i supertesten

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Mercedes knepent best i supertesten

GOLFBILER: Mercedes E-Klasse (til høyre) og BMW 5-Serie stasjonsvogner er perfekte golfbiler - i hvert fall til og fra banen. Her er bilene på Oslo Golfklubbs bane på Bogstad. Mercedes koster mest og rommer mest, mens BMW kjører best. Foto: Jan Petter Lynau
GOLFBILER: Mercedes E-Klasse (til høyre) og BMW 5-Serie stasjonsvogner er perfekte golfbiler - i hvert fall til og fra banen. Her er bilene på Oslo Golfklubbs bane på Bogstad. Mercedes koster mest og rommer mest, mens BMW kjører best. Foto: Jan Petter Lynau
Publisert 28.11.10 - 09:21, endret 28.11.10 - 09:21 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Du skal ha god råd, være opptatt av avansert teknologi og like lakk og lær - men da får du også familiefraktere i eliteklassen.

VG Nett følger

Sammen med tekniske konsulent Audun Bergerud fra NAFs testteam har VG prøvekjørt og vurdert to av de ypperste stasjonsvognene du kan få tak i Norge i dag, BMW 5-Serie og Mercedes E-Klasse.

I Norge er Volvo V70 den suverent mest solgte modellen i dette segmentet, med 3485 solgte eksemplarer hittil i år, ifølge tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken. Mercedes E-Klasse er nummer to med 1269 og Skoda Superb nummer tre med 983.

BMW 5-Serie havner utenfor pallen på en fjerdeplass med 843 solgte biler. Tyskland-duellen mellom de to store, er på mange måter en utstyrsbatalje. Pressebilene vi har fått til test er overlesset med utstyr.

BMW med ekstrautstyr for 388.840 kroner, Mercedes med noe mer beskjedne 224.311.

LES TESTEN AV MERCEDES E-KLASSE HER!

LEST TESTEN AV BMW 5-SERIE HER!

HER FINNER DU ALLE BILTESTENE VÅRE!

Fristende ekstrautstyr

Ekstrautstyrslisten er så lang, fristende og rådyr at du nærmest fortjener en premie dersom du forlater bilforhandleren uten å ha brukt en god slump på utstyr (se tabell nederst i saken).

Men det er også mye standardutstyr på bilene.

I vår test har vi valgt å legge mest vekt plass og funksjon, fordi det er stasjonsvogner vi tester.

Dermed trekker Mercedes det lengste strået, til tross for noe høyere pris. Ingen stasjonsvogner i denne klassen som selges i Norge har et større bagasjerom.

Men - BMW-modellen er det beste valget for deg som jakter en mer sportslig kjøreopplevelse. Når det gjelder finstemt teknikk og kjørefølelse er denne bilen kongen på veien av de to.
Standard på basismodell Mercedes E 220 T CDI, aut BMW 520d Touring, aut
Nøkkelløs døråpning 9.920 kroner 2.770 kroner
Aut åpning av bakluke Standard 6.200 kroner
Elektrisk justerbart ratt Memorypack (13.930 kroner) Komfortseter (25.000 kr)
Elektrisk justerbare seter Standard (ikke lengderetning) Komfortseter (25.000 kr)
Ryggekamera 4.460 kroner 4.640 kroner
Adaptive kjørelys 15.820 kroner 4.980 kroner
Automatisk nedblending 4.350 kroner 1.660 kroner
Filskiftevarsler/holder Kjøreassistentpk (25.070 kr) 6.850 kroner
Blindsonevarsler Kjøreassistentpk (25.070 kr) M/ filskiftevarsler
Aut. parkeringssystem 8.900 kr (manøvrerer ikke) 6.100 kroner
Oppmerksomhetsassist Standard 5.750 kroner
Head Up Display Ikke tilgjengelig 15.400 kroner
Adaptiv fartsholder Kjøreassistentpk (25.070 kr) 17.200 kroner
Oppvarmet ratt Ikke tilgjengelig 2.770 kroner
Panorma glasstak 19.390 kroner 18.300 kroner
Nattsynassistent 13.930 kroner 22.100 kroner
Navigasjon 28.520 kroner 21.500 kroner

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3634 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker