Test av Fiat 500 C: Norges billigste kabriolet

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Fiat 500 C: Norges billigste kabriolet

ELENDIG SIKT: Med taket tatt ned blir det en svær kladd med tak bak på bilen som skygger for omtrent all sikt rett bakover og skrått til sidene. Heldigvis er ryggesensor standard. Foto: Jan Petter Lynau
ELENDIG SIKT: Med taket tatt ned blir det en svær kladd med tak bak på bilen som skygger for omtrent all sikt rett bakover og skrått til sidene. Heldigvis er ryggesensor standard. Foto: Jan Petter Lynau
Publisert 12.06.10 - 16:42, endret 12.06.10 - 16:42 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Dette er Norges billigste nye kabriolet med fire seter. Fiat 500 C er en meget velskapt toppløs italiener.

VG Nett følger

  • Modell: 500 1,2 FIRE kabriolet
  • Motor: 1,2 liters bensin, manuelt gir
  • Pris: 209.900 kroner
  • Billigste variant: Denne modellen
  • Ytelse: 69 hk
  • Dreiemoment: 102 Nm
  • Mål (l/b/h): 3,55 m/1,63 m/1,49 m
  • Vekt: 865 kilo
  • Aks 0-100 km/t: 12,9 sek
  • Toppfart: 169 km/t
  • Forbruk blandet: 0,51 l/mil
  • CO2-utslipp: 119 g/km
  • Drivende hjul: Forhjulsdrift
  • Bagasjerom: 185 liter
  • Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken, april 2010

Nybilprisen er fra snille 209 000 kroner.

Det er sjelden en kabriolet oppleves som bedre å kjøre enn den vanlige hardtop utgaven, men det er tilfelle for 500 kabriolet. Den er enda mer presis i styringen og takler dårligere underlag på en enda bedre måte. Hele bilen virker stivere.

VG Fredag og NAF prøvekjørte et litt påkostet eksemplar. For 10 000 kroner mer får du skinn i setene og det er nærmest et must på en kabriolet.

Det er nok utseendet som er denne bilens største fordel. Den er sjarmerende liten og annerledes. Foldetaket i stoff er elektrisk og kan skyves så langt tilbake at det nærmest er en ekte kabriolet.

Taket tas helt ned på 16-17 sekunder. Dette kan du faktisk gjøre i 30-40 km / t, om du plutselig skulle få behov for nærkontakt med guds frie natur. Taket kan også stilles i forskjellige posisjoner, om du vil ha det helt åpent, bare delvis eller mer som et lite soltak. Den 1,2 liters 69 hestekrefters sterke bensinmotoren bilen er utrustet med i kabrioletversjon, er ikke noe racer.

SE STORE BILDER FRA TESTEN HER!

LES TEST AV MERCEDES E-KLASSE KABRIOLET.

LES TEST AV BMW 3-SERIE KABRIOLET.

Bybil

Dette er og blir en bybil. Både plassen i baksetet og bagasjerommet (som faktisk er nesten like stort som i hardtoppen med sine 185 liter) er i minste laget for lengre turer.

På hjemmebane i mer urbane strøk er imidlertid bilen en glede å kjøre. Lettkjørt, relativt grei svingradius og fin girkasse gjør deg i stand til å komme deg kjapt og behagelig frem i bytrafikken.

Byimaget blir enda mer forsterket med den lille knappen som gir deg såkalt cityservo. Den blir bare enda lettere å ratte i trange bygater.

Så var det støynivået da. Det har en tendens til å bli høyere med stofftak. Det er også tilfelle her.

Støy utenifra og fra bilen er langt mer merkbart enn i hardtoppen. Dette er prisen du må være villig til å betale for å kjøre en billig, retro italiener. Med taket slått ned er det også en god del støy inni bilen.

PLUSS: Billigst, morsom og lettkjørt

MINUS: Risiko for høyere verditap enn gjennomsnittet, noe støy, er det egentlig en ekte kabriolet?

Lene og Idas dom:

Søt, liten bil som passer perfekt i byen. Denne vekker oppmerksomhet når du og venninnene skal ut og drikke kaffe! En perfekt bil nummer to, men den er riktignok ikke noe å legge ut på langtur med.

Ganske liten plass både i bagasjerommet og i baksetet. God å kjøre, og pluss for city-servo. Men litt dårlig sikt i blindsonen grunnet små sideruter. Også veldig liten bakrute.

Kult retroinspirert interiør. Vel mye støy i kupeen, også når taket er oppe. Litt uvant at girspaken sitter oppe på dashbordet, men likevel en tøff detalj vi ikke synes denne bilen skulle vært foruten.
..

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3604 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker