Test av Mercedes E200 kabriolet: I toppklasse

VG Nett-logo

Tirsdag 13. august

Bil og motor

Annonseinfo

Diskusjon - Bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Test av Mercedes E200 kabriolet: I toppklasse

LEKRE LINJER: Mercedesen er en meget pen kabriolet, både med og uten tak. Foto: Jan Petter Lynau
LEKRE LINJER: Mercedesen er en meget pen kabriolet, både med og uten tak. Foto: Jan Petter Lynau
Publisert 12.06.10 - 16:45, endret 12.06.10 - 16:43 (VG NETT)
  • Skriv ut artikkelen

Her er endelig en kabriolet som er like morsom for dem som sitter i baksetet som for de foran.

VG Nett følger

  • Modell: E200 CGI
  • Motor: 1,8 liter bensin, manuelt gir
  • Pris: 596 500 kroner
  • Billigste variant: 574 000 kroner (E200 diesel)
  • Ytelse: 184 hk
  • Dreiemoment: 270 Nm
  • Mål (l/b/h/): 4,69 m/1,78 m/1,39 m
  • Vekt: 1610 kilo
  • Aks 0-100 km/t: 8,8 sek
  • Toppfart: 236 km/t
  • Forbruk blandet: 0,74 l/mil
  • CO2-utslipp: 172 g/km
  • Drivende hjul: Bakhjulsdrift B
  • agasjerom: 300 liter/390 liter
  • Kilde: Opplysningsrådet for Veitrafikken, april 2010

Mercedes E-klasse kabriolet er akkurat så nyskapende og så tradisjonell som en bil fra det tyske premiumbilmerket er forventet å være.

VG og NAFs testteam har prøvekjørt den billigste bensinvarianten av den toppløse E-klassen, en 200 CGI- som på godt norsk betyr en 1,8 liters bensinmotor som leverer 184 hk.

Mercedes skal ha vært først ute med det såkalte varmeskjerfet (airscarf) i sine kabrioleter. Varm luft strømmer ut av en ventil som er plassert rett bak der du har nakken din. I år er også denne ventilen regulerbar, så du kan selv bestemme hvor varmt du vil ha det og hvordan varmen skal blåse.

Årets nyhet er en såkalt aircap. Dette er et slags brett som du kan utløse over frontruten når stofftaket er nede. Samtidig kommer det også opp en liten skjerm imellom nakkestøttene til de bak i bilen. Ideen er å gjøre det mindre vindfullt å sitte bak i kabrioleten.

Det fungerer helt ok, men ikke noe mer enn det. Det blir litt støy av det, men det er mindre plagsomt enn vinden (Både varmeskjerf og aircap får du som ekstrautstyr i en pakke som koster 11 400 kroner.)

Det er små geniale oppfinnelser som dette som gjør at Mercedes fremdeles leverer det lille ekstra som du forventer av en bil i denne prisklassen.

SE STORE BILDER FRA TESTEN HER!

LES TESTEN AV FIAT 500 KABRIOLET.

LES TESTEN AV BMW 3-SERIE.

Nytelse

Kjøremessig er det fremdeles en nytelse. E-klasse kabriolet føles faktisk mer sportslig og kjøreglad enn den like tunge BMW 320 kabrioleten, som har omtrent like mye motor å by på.

Det betyr oversiktlige instrumentpaneler, gode seter og et dempet uttrykk på hele interiøret. Stofftaket på denne bilen er dessverre med på å forringe helhetsinntrykket noe av en ellers bra bil.

Sikten rundt bilen og spesielt bakover er på langt nær optimalt. Stofftaket må også ta en del av skylden til at det er noe mer opplevd støy inni kupeen enn det en vanlig e-klasse leverer. Det er ingen krise, men for nesten 600 000 kroner bør støt av denne typen unngås.

PLUSS: En svært god kjøremaskin, varme i nakken og aircap er svært komfortable nyvinninger, vakkert design.

MINUS: Stofftak gir litt dårlig utsyn og noe støy. Litt lavere kundetilfredshet enn de andre premiumbilmerkene.

Lena og Idas dom:

Stor og trygg bil med veldig god kjørekomfort. En litt mer «voksen» kabriolet. Ikke veldig god plass i bagasjerommet, men de store, deilige setene veier opp for det. Morsomt at setebeltet skyves frem slik at du slipper å strekke deg etter det.

Vi er riktignok ikke særlig imponerte over den såkalte «aircap»-funksjonen. Håret ligger aldeles ikke flatt når man kommer litt opp i fart, så husk skautet hvis du er redd for sveisen. Sømmene på interiøret er nokså grove og synlige. Men for all del: dette er ubetydelige ting på en så lekker bil.
..

  • Skriv ut artikkelen
Våre dyktige moderatorer
har vurdert 3634 kommentarer i dag.
Nå tar de seg en velfortjent natts søvn
, og åpner kommentarfeltet igjen kl. 07.00.
Velkommen tilbake da!

Siste Bil og motor

Foto: Produsent

Denne Audien får du aldri se på veien

Audi Fleet Shuttle Quattro er en virtuell bil, skreddersydd til filmen Ender's Game.

Les hele saken

Opel legger om strategien

Opel legger på utstyr, samtidig som prisen enten beholdes eller reduseres, på alle sine 2014-modeller.

Les hele saken

Nå kommer denne Mercedesen i en ny generasjon

Det har kommet mye nytt fra produsenten i Stuttgart de siste årene, men vi kan avsløre at enda mer er på gang.

Les hele saken

Les flere saker

Siste biltester

Test av Mazda CX-5: Best på det meste

Så langt i år er Mazda CX-5 Norges klart mest solgte bil med 4WD. Det er det egentlig ingenting å si på.

Les hele saken

Test av Toyota RAV4: Trygg og traust

Den nye Toyota RAV4 er blitt både bedre på veien og større enn forgjengeren.

Les hele saken

Se alle våre biltester her

Diskusjon bil og motor

Klikk her for å gå til forumet

Bruktbilskolen

VG Netts og NAFs bruktbilskole hjelper deg å ta de riktige valgene når du skal kjøpe bruktbil - og med veiledning dersom du blir lurt.

Nye biler

BMW med luksuscruiser til prestisje-messe

(VG Nett) Dette er det eneste eksemplaret av den nye modellen som er utviklet av BMW og designfirmaet Pininfarina.

Les hele saken

Les flere saker

Båt

Fant forlatt norsk båt i Bermudatriangelet

Tre måneder etter båten la ut til havs uten mannskap, ble den funnet i Bermudatriangelet.

Les hele saken

Les flere saker