Så langt i år er VW Tiguan bare slått på salg av Mitsubishi Outlander iblant de litt større SUV-ene, ifølge ferske tall fra Opplysningsrådet for Veitrafikken. (897 Tiguan mot 617 RAV4.)
I duell med RAV4 er det først og fremst setekomforten som er bedre i Tiguan. Både foran og bak sitter du rett og slett mer behagelig. En forskjell er at du føler du sitter litt dypere bak dashbordet i en Rav4.
SE STORE BILDER FRA TESTEN.
LES TESTEN AV TOYOTA RAV4 HER!
Mykere enn Rav
Ellers kjører tyskeren fint på de aller fleste typer underlag. Tiguan har en litt mykere avfjæring og demping enn konkurrenten, uten at dette går nevneverdig utover kjøreegenskaper og krenging.
Styringen er også helt ok, men på veien oppleves RAV4 som hakket hvassere.
Den 2 liters dieselmotoren gjør seg heller ikke bort sammenlignet med Toyotaens 2,2 liter. 140 hestekrefter og 320 newtonmeter sender deg av gårde fra 0-100 km/t på 10,5 sekunder. Det er faktisk ørlite raskere enn automaten til Toyota greier med sine 10,8 sekunder.
Du har god sikt rundt bilen fra førerplass. Som på flere av VWs modeller, er sidespeilene i minste laget. Førermiljøet for øvrig er i god tradisjon fra den kanten - forbilledlig.
Baksetet er godt å sitte i, men oppleves som mindre luftig enn det i Toyotaen.
For dem som kjøper SUV er ofte bakkeklaringen viktig. Der slår Tiguan RAV4 med to centimeter; 19,5 cm mot 17,5 for japaneren.
Spesielt eksteriøret til denne bilen viser at den begynner å trekke på årene. Storebror VW Touareg kommer i disse dager med en helt ny modell. Også Tiguan vil komme med en ansiktsløftning i forbindelse med bilmessen i Paris til høsten.
Volkswagens kunder er så vidt over gjennomsnittlig fornøyde med sine biler. Ifølge Motors AutoIndex er det spesielt servicen fra merkeverksted deres som trekker ned på VW-eiernes totalinntrykk av bilholdet.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Her er våre vurderinger:
FørermiljøFint oversiktlig, bedre seter enn RAV4, noe små speil
KjøreegenskaperKjører både billig og bra. Litt mykere avfjæring enn RAV4
FamiliemiljøHøy lasteterskel bak, ikke flatt bagasjeromsgulv trekker noe ned.
MiljøSUV er ikke i dag et miljøvalg. Likevel er Tiguan med DSG blant de aller beste i klassen med utslipp på 159 g/km
SikkerhetBle testet i EuroNCAP med høyeste score i fjor.
BiløkonomiDenne bilen holder seg relativt godt i pris. VWs kunder er gjennomsnittlig godt fornøyd med bilene sine.
Snittkarakter: 5,0 poeng.
Nye dealer hver dag!
Sammenlign lån
Få tilbud fra mange håndverkere
Finn kjærligheten på nettet!
Finn beste pris i markedet
Reduser strømregningen









